Átdolgozásomat az indokolja, hogy beláttam: Akár a hagyományos készítésű, akár a régi kiszerelésű Bordói lére alapuló védekezés idejét múlta! Durva szemcsefinomságuk miatt kevésbé hatékonyak, perzselési veszélyük nagyobb az új rézkészítményeknél. Ezek lehet, hogy drágábbak, de a kisebb dózis használata miatt ezek a gazdaságosabbak! Az oldalon történő változtatásaimat azonos betűszín mellett aláhúzott írással fogom jelölni! |
Akinek van őszibarackfája, ki ne ismerné ezt a fajra jellemző, sokszor igen veszélyes betegséget! Vannak évek (egyre ritkában…), hogy alig okoz kárt. Van, amikor az egész termést elviszi, sőt a fa is maradandóan károsodik. Engem ért pár éve az a fájó meglepetés, hogy ugyanúgy metszettem, ugyanakkor, ugyanazzal a szerrel permeteztem a szomszéd fáit, mint az enyéimet; nála éltek és virultak a fák, nálam iszonyú károk keletkeztek. (Talán még mindig jobb, mintha fordítva történt volna…)
Aki komolyan akar védekezni ellene, annak szakirodalmak és jobbnál jobb növényvédő szerek garmadája áll rendelkezésére. A bőség zavarában mégis sokszor - FŐLEG A NEM IDŐBEN VÉGZETT KEZELÉSEK MIATT! - a kórokozó áll nyerésre. Saját, kínnal-keservvel megszerzett tapasztalataimat szeretném megosztani tisztelt olvasóval.
Részleteznem felesleges, annyira közismertek. Aki már látta az alábbiakhoz hasonló képződményeket, aligha fogja mással összetéveszteni. Különben is: ha már ezek a legkisebb leveleken ott vannak, sikeres védekezésre már minimális az esély!
- A betegséget a Taphrina deformans nevű gomba okozza. Vesszőkön, rügyekben, de (egyes források szerint) a lehullott leveleken is áttelelhet.
- Hőmérsékleti igénye alacsony: 4-8 C° átlaghőmérsékleten fejlődik leginkább.
- Igényli a hosszan tartó nedvességet, magas páratartalmat. Nem véletlen hogy
CSAK ÉS KIZÁRÓLAG a megelőzés! Igyekszem időrendi sorrendben taglalni.
0. Megtörtént az őszi metszés, ezzel elősegítettük a vesszők korai beérését, és esélyt adtunk nekik a téli fagyok ellen. Ezt az irdatlan zöldtömeget ledarálni szinte lehetetlen, elégetni még inkább. A tafrina állítólag ebben már nem telel át, de jobb félni, mint megijedni. Ezeket én jó messzire eltávolítom meglévő fáimtól, majd a lehulló leveleket leszánttatom, a csupasz gallyakat elégetem, ha megszáradtak.
1. Következik az őszi lemosó permetezés BORDÓI LÉ NANO SC 0,5 %-os, vagy CUPROXAT FW 0,3 - 0,5 %-os oldatával, bő lében. Igen ám, de mikor? Amikor hűvösödnek a hajnalok, párás ködösek a reggelek. Nem kell vele egyet érteni, de én már akkor kezdem, amikor az első levelek kezdenek lehullni. Ezzel a többi kórokozó áttelelési esélyét is csökkentem. Ezt a kezelést extrém enyhe telek idején megismétlem kissé magasabb értékkel.
Nem egészen tartozik ide, de talán hasznos lehet:
Aki járt már Erdélyben, vagy a volt Szovjetunió valamelyik utódállamában, bizonyára feltűnt neki, hogy a fák törzse a korona aljáig be van fehérre meszelve. Ennek nem a pálinkás, vodkás befolyásoltság alatt álló egyének elleni elővigyázatosság az oka, hanem az ottani téli nagy hőingadozások által okozott kéregrepedések megelőzése. A sötét árnyalatú fák kérgének déli-délkeleti oldala napsütés hatására felmelegszik, majd estefelé hirtelen lehűl. A nagy hőingadozás, miatt a kéreg egy idő után hosszanti irányban megrepedhet. Nos ha magam készítem a bordói levet, a mésszel nem fukarkodom! Igaz, röhejesek az égszínkékre befestett őszi fák, de a kérgük nem reped meg.
Az időjáráson kívül SOK MÚLIK A SZERENCSÉN! "Perzselésre érzékeny fajtáknál" (Nem tudom, melyek azok, bocs!) a kevésbé fitotoxikus rézkészítményeket részesíthetjük előnyben, mint például a Champion 50 WP, Cuproxat FW stb. Fontos: Nedvesítő szert keverni réz tartalmú permetlébe keverni TILOS! (Egyelőre nem tudom, miért...) Ez utóbbi kezeléshez szoktam keverni Dithane M45 gombaölő szert is 0,2% töménységben.
A felszívódó szereket ITT MÉG NEM ERŐLTETNÉM! | Itt már érdemes! |
Fotók: Szijj F.